pralka

Kupno pralki nie jest już tak proste jak wiele lat temu – teraz w sklepach możemy znaleźć mnóstwo modeli i rozwiązań, które ułatwią nam funkcjonowanie i zapewnią świeże i czyste ubrania. Kiedy przychodzi kupić nam nowy sprzęt zaczyna się lawina możliwości. Przede wszystkim musimy kierować się najważniejszymi parametrami i właściwościami, które ułatwią nam życie, a w szczególności na sposób jej załadunku – jakie możliwości daje nam zatem pralka ładowana od góry?

Pralki ładowane od góry

Rozwiązanie to jest znacznie rzadziej wybierane, choć posiada grono swoich zwolenników dzięki swoim następującym cechom:

  • Jej niepodważalną zaletą jest to, że jest bardzo wąska, dzięki czemu zmieści się w każdej łazience.
  • Pralka ładowana od góry to rozwiązanie o wiele bardziej wygodne – nie trzeba już schylać się do bębna, wystarczy otworzyć pokrywę i bęben oraz swobodnie wrzucić do środka ubrania. Dlatego też wiele takich pralek znajdziemy w mieszkaniach osób starszych lub schorowanych.
  • Tutaj też nie występuje aż takie ryzyko zalania łazienki, jak w przypadku pralek ładowanych od frontu, ponieważ nie mamy tu bezpośredniego dostępu do uszczelki i nie naruszamy jej przy każdorazowym otwieraniu pralki.
  • Jeśli chodzi o minusy tego rozwiązania, musimy wziąć pod uwagę długość takiej pralki – owszem, jest o wiele węższa, niż inne, lecz także dłuższa, przez co musimy mieć dosyć głęboką wnękę by ją w niej umieścić.
  • Pralki ładowane od góry, jak sama nazwa wskazuje, wymagają odpowiedniego otwarcia, co wyklucza również montaż jakichkolwiek szafek, pieca, czy innych mebli nad pralką chyba, że mogą znajdować się nieco wyżej i nie będzie problemów z sięgnięciem do nich.
  • Ich największą wadą jest brak możliwości kontrolowania tego, co dzieje się w środku pralki podczas prania – nie wiemy wtedy czy ubrania zaczęły się farbować, czy poplątały się lub zablokowały, a także nie mamy możliwości szybkiego wyjęcia czegoś niepożądanego z niej.
  • Wybierając pralkę ładowaną od góry nie mamy możliwości zdecydowania się na opcję przeznaczoną do zabudowy – taką możliwość mają jedynie pralki ładowane od frontu.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie pralki oprócz sposobu załadunku?

Przy zakupie pralki zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej ładowność bębna. Znajdziemy pralki o ładowności od 3 do 10 kilogramów, musimy jednak dobrać ją do własnych potrzeb. Jeśli mieszkamy w dwie osoby wystarczy nam pralka o małej ładowności, jeśli jednak nasza rodzina jest nieco większa – zwiększa się również ilość prania, a co za tym idzie – konieczność posiadania większego bębna.

Bardzo ważna jest również klasa efektywności energetycznej, która mówi nam jaką ilość energii zużyjemy w ciągu roku. Unia Europejska posiada klasyfikację od A do G, gdzie A oznacza najlepszą.

Zużycie obliczamy dla jednego prania tkanin bawełnianych w temperaturze 60 stopni Celsjusza, pralki o wyższej klasie energetycznej są droższe, jednak bardziej opłacalne w użytkowaniu i nie tylko ze względu na ekonomiczne korzyści, ale również ekologiczne.

Biorąc pod uwagę tradycyjną pralkę, która ma ładowność bębna 5 kilogramów i prędkość 1000 obrotów na minutę, między klasą A, a C jest około 30 złotych różnicy w skali roku, jeśli chodzi o zużycie prądu. Nie jest to jak widać diametralna różnica, może więc okazać się, że zakup droższej pralki wcale nie musi być lepszy, a wyższa cena dyktowana jest dodatkowymi funkcjami.

Wirowanie to również bardzo ważna funkcja naszej pralki, dzięki której możemy wyciągnąć  z niej ubrania bardziej wilgotne niż całkiem mokre. Klasa ta określa nam stopień wydajności suszenia prania, tutaj również klasa energetyczna wynosi od A do G, gdzie A to najlepsza klasa.

Wskaźnik wydajności odpompowywania wody w klasie A wynosi 45%, a w klasie G – powyżej 90%, jest więc to bardzo duża różnica. Dobrze, jeśli pralka ma regulowaną prędkość wirowania, dzięki czemu możemy dostosować ją w zależności od rodzaju tkanin, które chcemy wyprać.

Zwróćmy też uwagę na poziom hałasu, który generuje pralka, ważną informacją jest to, że pralki ładowane od frontu zazwyczaj są cichsze niż pralki ładowane od góry. Musimy ją również odpowiednio wypoziomować, co da nam gwarancję cichszej pracy. Pralka powinna mieć poziom hałasu w granicach 50 dB(A), natomiast podczas wirowania może on wzrosnąć do 75 dB(A).

Również pobór wody jest bardzo ważny, ponieważ od ilości pobieranej wody w danym cyklu także zależą nasze rachunki. Pralka pobiera od 27 do 94 litrów wody podczas jednego prania, tutaj należy wziąć pod uwagę klasę energetyczności pralek, od których zależna jest ilość pobieranej wody: różnica pomiędzy klasą A oraz G wynosi 15 litrów.

Ceny pralek

Ceny uzależnione są oczywiście od wszystkich parametrów, które zostały wymienione powyżej, trzeba jednak wiedzieć, że wzrastają wraz z rozmiarem i ilością funkcji i mogą osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych, lecz pralki ładowane od góry są tańsze niż te ładowane od frontu. Za podstawowy model zapłacimy około 900 złotych, bardziej zaawansowane prali kosztują do 2000 złotych. Więcej pod linkiem: https://www.neonet.pl/pralki/pralki-ladowane-od-gory.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here