Wybierając projektor do biura lub innego pomieszczenia warto pamiętać o kilku kwestiach. Projektor jest alternatywą dla telewizorów, ale wybierając go należy mieć na uwadze takie cechy jak jasność, lampa i rzut i inne kwestie.
Jakie kwestie warto mieć na uwadze podczas wyboru projektora?
Ważnym kryterium odpowiedniego projektora jest jasność. By wiedzieć, jaka będzie odpowiednia, konieczne jest wskazanie w jakich warunkach będziemy z niego korzystać. W sytuacji, kiedy aranżujemy kino domowe wiele osób decyduje się na wybór multimedialnego projektora zamiast standardowego telewizora LCD. Za takim wyborem przemawia kwestia uzyskania większego obrazu bez konieczności wymiany telewizora. Dzięki projektorowi można np. uzyskać obraz o przekątnej np. 300 cali. Dobre projektory można znaleźć w wiodących sklepach, takich jak https://ekranownia.pl/ekrany-elektryczne/.
Jasność – ważne kryterium wyboru projektora
Przed zakupem konieczne jest określenie czy mamy wpływ na stopień natężenia światła w pomieszczeniu, gdzie będzie znajdował się projektor. Zaleca się, by w warunkach domowych używać projektora w zaciemnionym pomieszczeniu. Da to pełnię wrażeń dla osoby oglądającej. Jednak nie zawsze mamy realny wpływ na kontrolę dopływu światła. Warto, zatem pamiętać, że im więcej światła w pomieszczeniu, tym wyższy parametr jasności projektora należy wybrać.
Rozdzielczość obrazu – jaka jest właściwa?
W przypadku zarówno monitorów komputerowych, jak i projektorów, rozdzielczość jest mierzona w pikselach, które tworzą obraz. Im więcej pikseli, tym rozdzielczość wyższa, a obraz w praktyce jest ostrzejszy i bardziej atrakcyjny w odbiorze. Wpływa to również na wrażenia w zakresie widzenia detali.
Porównując rozdzielczość, pamiętajmy, że ważną kwestią jest tzw. rozdzielczość natywna, czyli taka, jaką projektor realnie i fizycznie jest w stanie wyświetlić.
Współczynnik kształtu obrazu – o czym pamiętać podczas zakupu projektora?
Jest to stosunek szerokości obrazu w odniesieniu do wysokości. W sytuacji projektorów połączonych z urządzeniami w biurze mówi się o współczynniku 4:3 lub do a do warunków domowych i własnego kina domowego – 16:9. Pierwsze wybieramy, gdy wyświetlamy dane z laptopa. Drugie, gdy są to np. filmy z latopa lub takich urządzeń jak np. DVD/BLURAY. Warto o tym pamiętać podczas zakupów.