Kiedy zastanawiamy się po raz pierwszy nad nauką jakiegokolwiek języka programowania, Java będzie zapewne jedną z pierwszych opcji, na którą natrafimy. Możemy jednak mieć obawy odnośnie tego, czy warto się na niego zdecydować. W końcu jest to jednak język stosunkowo stary jak na standardy programowania, a przy tym często krytykowany za niektóre z jego aspektów. Wobec tego czy warto nauczyć się Javy? Jakie są alternatywy?
Java jest dobra dla początkujących
Mnogość wbudowanych bibliotek to jeden z największych atutów Javy. Dla doświadczonych profesjonalistów nie będzie to szczególnie istotne, ponieważ są oni przyzwyczajeni do samodzielnego wyszukiwania i implementowania użytecznych w danym przypadku bibliotek. Za to dla początkujących jest to bardzo wartościowa cecha, która oszczędza czas i pozwala na łatwiejsze rozpoczęcie swojej przygody z tym językiem.
Dużo zarzutów pada w stronę Javy pod kątem tego, że ten język wymaga zbyt dużej ilości linijek kodu tam, gdzie innym językiem można by uzyskać dokładnie taki sam rezultat kilkoma słowami. Na szczęście twórcy usłyszeli i zaakceptowali te słowa krytyki, a także stworzyli coś, co sprawia, że przestają one być aktualne. Chodzi o narzędzie Jshell, które udostępniła Java 9. Czasami jednak długi kod nie jest wcale wadą, a zaletą – łatwiej wyłapać w nim pomniejsze niewłaściwe czy wadliwe elementy.
Jest (i prawdopodobnie wciąż będzie) bardzo popularna
Javę zna stosunkowo dużo osób, a wciąż jest na specjalistów od niej spore zapotrzebowanie. Dlaczego? Jest ona wykorzystywana tak powszechnie, że nowi eksperci w jej zakresie będą zawsze potrzebni. Od witryn internetowych, przez programy komputerowe, po aplikacje na system Android – Java jest wszędzie i często bez niej prawidłowe działanie danego programu czy strony byłoby po prostu niemożliwe.
Dlatego też znając dobrze Javę nie musimy się martwić, że nie znajdziemy zatrudnienia. Środowisko osób programujących w Javie jest duże, ale nie przesycone – zawsze znajdzie się miejsce dla kolejnej osoby.
Warto ponadto wspomnieć, że wciąż powstają nowe wersje Javy. Chociażby Java 9 wprowadziła wiele kapitalnych i użytecznych rozwiązań, takich jak wspomniane Jshell. Wobec tego mimo sędziwego wieku ten język się nie zdezaktualizował.
Czy warto nauczyć się Javy?
Zdecydowanie warto podjąć się nauki Javy, zwłaszcza, że w Internecie dostępne jest wiele wysokiej jakości kursów i poradników, które ten proces znacząco ułatwią.
Wiadomym jest, że nie obędzie się bez pewnej dozy wysiłku i zaangażowania, ale później zostanie to wynagrodzone. Dobra znajomość Javy powinna bowiem zapewnić stabilne i nieźle płatne zatrudnienie.