Programowanie jest dziedziną, w której wydajność komputera ma niebagatelne znaczenie. Seria laptopów MacBook Pro cieszy się ogromną popularnością wśród specjalistów z każdej branży – zaczynając od grafiki, przez montaż, aż po programowanie. Dotyczy to fachowców na wszystkich poziomach zaawansowania – od tzw. juniorów, przez midów, po seniorów. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego MacBook Pro to obecnie najlepszy komputer do programowania, koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł! Miłej lektury.
Dlaczego MacBook Pro to najlepszy komputer do programowania?
Laptop MacBook Pro to bardzo częsty wybór programistów głównie ze względu na ponadprzeciętne walory użytkowe. Spośród najważniejszych atutów możemy wymienić m.in.:
- Procesor M1 lub M2 – zapewnia szybkość i wydajność podczas wykonywania nawet najbardziej złożonych czynności. Dzięki temu programiści mogą obsługiwać wiele aplikacji w jednym czasie bez spadku wydajności. Swojego MacBooka możesz wyposażyć zarówno w Apple M1 Pro (10-rdzeniowy CPU + 16 rdzeniowy GPU), jak i Apple M2 Max (12-rdzeniowy CPU + 38-rdzeniowy GPU). Dostępne są także rozwiązania Apple M2 Pro – obecnie najbardziej optymalne pod kątem ceny i jakości (12-rdzeniowy CPU + 19- rdzeniowy GPU).
- Ekran Retina – laptop MacBook Pro wyróżnia się wspaniałym ekranem Retina o rozdzielczości natywnej 3024 na 1964 piksele przy 254 pikselach na cal w wersji 14″ i 3456 x 2234 pikseli, 257 px na cal w wersji 16″. Pozwala to sprawnie kodować i testować serwisy lub aplikacje. Ekran gwarantuje wyraźny obraz i dokładne kolory.
- Bateria – MacBook Pro 16″ M2 pozwala na aż 15 godzin bezprzewodowego korzystania podczas przeglądania internetu. Z kolei MacBook Pro 14″ M1 to 11 godzin pracy, a MacBook Pro 16″ M1 14.
- Wydajność graficzna – MacBook Pro wyróżnia się wydajną kartą graficzną umożliwiającą płynną pracę z aplikacjami wymagającymi dużej mocy obliczeniowej (np. Adobe Photoshop). W tym przypadku rekomendujemy zdecydować się na Apple M2 Max (30-rdzeniowy GPU) lub Apple M2 Pro (19-rdzeniowy GPU).
- pamięć RAM – rekomendujemy zainwestować w modele z pojemnością w granicach 32 GB. Absolutnym minimum w przypadku pracy programistycznej i testowania poszczególnych projektów jest 1 TB. Sprawdź najlepsze komputery Apple MacBook Pro! – https://lantre.pl/komputery-apple-mac/macbook-pro.html
MacBook Pro – najlepszy komputer do programowania ze względu na dziesiątki praktycznych aplikacji dla programistów
Poniżej przedstawiamy kilka narzędzi oraz funkcji systemu operacyjnego macOS, które są przydatne dla programistów:
- Terminal – narzędzie wiersza poleceń pozwalające programistom wykonywać polecenia bezpośrednio z poziomu systemu operacyjnego macOS.
- Xcode – środowisko programistyczne Apple pozwalające tworzyć aplikacje na macOS oraz iOS.
- Homebrew – menedżer pakietów dedykowany wyłącznie dla systemu operacyjnego macOS pozwalający łatwo instalować i zarządzać pakietami dla programistów.
- Spotlight – wbudowane narzędzie pozwalające programistom sprawnie wyszukiwać poszczególne pliki i foldery.
- Automator – narzędzie wbudowane w system operacyjny macOS pozwalające tworzyć skrypty i automatyzować większość zadań.
W zależności od własnych preferencji, możesz zdecydować się na rozwiązania 13-calowe (https://lantre.pl/komputery-apple-mac/macbook-pro/macbook-pro-13-76.html) lub 14-calowe. Wyróżniają się one przystępną ceną oraz wysokim poziomem kompaktowości. MacBook’a Pro 14″ możesz kupić między innymi tutaj https://lantre.pl/komputery-apple-mac/macbook-pro/macbook-pro-14-365.html.
Maksymalne widełki często przekraczają nawet 25 000 zł – są to dedykowane rozwiązania dla zaawansowanych programistów wymagających najwyższej mocy obliczeniowej i doskonałego komfortu pracy.
MacBook Pro – najlepszy komputer do programowania dla specjalistów o każdym poziomie zaawansowania
MacBook Pro to bez wątpienia najlepszy komputer do programowania dla specjalistów każdego przekroju. Należy jednak pamiętać, aby dokonać właściwego wyboru, ponieważ w niektórych przypadkach podstawowa wersja laptopa może nie być wystarczająca. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy dot. doboru MacBooka Pro:
- Zdecyduj, jaki procesor Cię interesuje – rekomendujemy wybrać rozwiązania z serii M2.
- Wybierz ilość pamięci RAM – optymalnym wyborem będzie 16 GB RAM-u (lub więcej). Programiści zazwyczaj pracują na kilkunastu włączonych okienkach przeglądarki, dlatego pamięć na poziomie 32 GB RAM-u również będzie odpowiednia.
- Zwróć uwagę na pojemność dysku SSD – i dostosuj ją do własnych preferencji (optymalnie: 1 TB).
- Wybierz odpowiedni rozmiar ekranu – większy ekran może być wygodniejszy do pracy z wieloma oknami naraz (nie męczy również aż tak oczu, jak rozwiązania w zakresie 13″). Zachęcamy do wyboru MacBooków Pro o gabarytach 14″ i 16″.
Zdecyduj się również na model, który mieści się w Twoim budżecie. Wysokiej jakości sprzęt z optymalną wydajnością pod programowanie możesz kupić już za kilka tysięcy złotych.