Jeszcze do niedawna nikt nie zastanawiał się nad tym, by korzystać z więcej niż jednego monitora. Jak się jednak okazuje, coraz więcej osób przekonuje się do tego pomysłu i korzysta z połączenia nie tylko dwóch, ale i nawet czterech ekranów. Pojawia się zatem pytanie, czy takie rozwiązanie na pewno ma sens? A także, w jaki sposób skonfigurować urządzenia, by wszystko działało jak najlepiej i spełniało swoje funkcje, a tym samym ułatwiało pracę? Można więc stanąć przed dosyć dużym dylematem.
Czy warto inwestować w takie rozwiązanie?
Wszystko zależy od tego, jakie osobiste potrzeby i preferencje się posiada. Niektórym osobom w zupełności wystarczy po prostu większy ekran. Inne natomiast zdecydują się na skorzystanie z systemu wielomonitorowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dwa monitory automatycznie zaczną zajmować więcej miejsca. Wtedy warto pomyśleć o takim układzie i w taki sposób skonfigurować urządzenia, by stanowiły dwie niezależne jednostki, działające jednak pod wspólnym systemem jednocześnie. Wtedy na obu ekranach będą się wyświetlać różne treści. To spore ułatwienie także dla tych osób, które wykonują wiele zadań w jednym czasie. Zamiast wciąż minimalizować okienka i przeglądać zakładki, wystarczy przesunąć kursor na drugi ekran.
Jak się jednak okazuje, dwa monitory potrafią nieźle ułatwić prowadzoną grę. Dzięki takiemu układowi nie trzeba martwić się, iż obraz zostanie rozciągnięty na dwa monitory. Raczej pojawi się efekt poszerzonego pola widzenia. Miłośnicy strzelanek na pewno wiedzą, o co chodzi w takim rozwiązaniu. Wtedy monitory z jak najbardziej cienką ramką będą wskazane i pożądane.
Warto także zastanowić się na kosztami. Jeżeli korzysta się już z jednego monitora w rozdzielczości Full HD, wystarczy dokupić drugi podobny w kwocie rzędu około 500 złotych. To zdecydowanie lepszy wybór, niż zakup pojedynczego ekranu w jakości 4K, którego koszt można oszacować nawet na 1500 złotych.
Niezbędne akcesoria i dodatki – system wielomonitorowy
Nie wystarczy zaopatrzyć się w monitor i komputer, by stworzyć wspomniany wyżej system. To dopiero początek całej instalacji. Przede wszystkim należy przemyśleć parametry już obsługiwanego sprzętu. Ważną rolę odgrywa tutaj karta graficzna. Trzeba również pomyśleć o dobrych jakościowo złączach video.
Także same monitory powinny uwzględniać właściwe łącza kompatybilne z kartą graficzną. W przypadku większej ilości monitorów trzeba zadbać o taką moc obliczeniową wspomnianej już karty graficznej, by była ona w stanie przetworzyć cały obraz jednocześnie na kilku ekranach i nie powodować żadnego zwieszania się systemu, czy opóźnień. Czasem zdarza się, że lepiej zakupić drugą kartę graficzną, by zwiększyć efektywność przekazu obrazu.
Jeśli tylko marzy się o dużej przestrzeni i możliwości pracy w bardziej komfortowych warunkach, takie rozwiązanie w postaci dwóch monitorów jest najrozsądniejsze. Z pewnością opcja ta wyjdzie znacznie taniej niż zakup jednego dużych rozmiarów, nieporęcznego monitora w jakości 4K. Mimo wszystko każda możliwość ma swoich zwolenników i przeciwników.