zamek

Elektrozaczepy doskonale poprawiają bezpieczeństwo i podnoszą komfort obsługi zewnętrznych bram i furtek. Znajdują zastosowanie zarówno na terenie prywatnych posesji, jak i w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej. Zagwarantowanie pełnej funkcjonalności wymaga wcześniejszego przemyślenia potrzeb i charakteru eksploatacji. Zapraszamy do lektury artykułu, który pomoże dokonać właściwego wyboru.

Podstawowe cechy elektrozaczepów

Elektrozaczepy możemy instalować w już istniejących furtkach i bramach, jednak zdecydowanie prostszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie takiego montażu już na etapie budowy ogrodzenia. Dzieje się tak, ponieważ elektrozaczep wymaga doprowadzenia przewodu sterującego, co najczęściej wiąże się z koniecznością wykonania wykopu. Prace ziemne nie są skomplikowane, jednak w przypadku instalacji na już zagospodarowanych posesjach mogą okazać się uciążliwe. Prowadząc przewód, pamiętajmy o tym, by był on odpowiednio zabezpieczony — powinien posłużyć przez długie lata i nie być w tym czasie narażony na uszkodzenia.

Czynnikiem decydującym o wyborze elektrozaczepu jest rodzaj drzwi lub furtek. Na rynku znajdziemy wzmocnione elektrozaczepy przeznaczone do instalacji w ciężkich drzwiach stalowych, urządzenia do drzwi wykonanych z aluminium lub kompozytów, a także rozwiązania dedykowane do drzwi drewnianych. Warto zwrócić uwagę na rozstaw otworów montażowych, szerokość wkładki i możliwość regulacji stopnia wysunięcia języka. Ta ostatnia cecha przyda się zarówno w przypadku luźno spasowanych kurtek, jak i drzwi ciasno przylegających do futryn i pozwoli na zapewnienie płynnej pracy oraz pewne i bezpieczne zamknięcie. Istotny jest także kierunek otwierania drzwi. Elektrozaczepy możemy stosować zarówno w drzwiach prawych, jak i lewych, jednak obok produktów uniwersalnych znajdziemy też takie, które dedykowane są do konkretnego kierunku.

Kontrola wejścia i ochrona obiektów

Jedną z najważniejszych cech elektrozaczepu jest sposób sterowania trybem jego pracy. Tradycyjne zaczepy działają w ten sposób, że domyślnie pozostają zamknięte, a po podaniu napięcie następuje zwolnienie blokady. Elektrozaczepy rewersyjne funkcjonują odwrotnie, co oznacza, że napięcie podawane jest przez cały czas, utrzymując zamek w stanie zamkniętym, a odcięcie zasilania umożliwia otwarcie drzwi lub furtki. Jak łatwo się domyślić w przypadku awarii lub braku zasilania dostęp do obiektu nie będzie chroniony. Jest to rozwiązanie, którego zadaniem jest umożliwienie łatwego dostępu w przypadku zagrożenia. Wybierając elektrozaczep i urządzenie sterujące należy zwrócić uwagę na to, czy zasilane są one prądem stałym, czy też zmiennym. Taką informację znajdziemy na etykiecie każdego produktu, tam też powinny znaleźć się dane określające przewidziany przez producenta zakres napięć.

Wybór elektrozaczepów dostępnych na rynku jest ogromny. Aby się o tym przekonać, warto odwiedzić stronę dostępną pod adresem https://www.sparta.com.pl/pl/zamki. Będziemy mogli wybierać wśród setek modeli dostosowanych do każdych, nawet bardzo indywidualnych wymagań. Cechą wspólna prezentowanych tu elektrozaczepów jest wysoka jakość wykonania, a co za tym idzie duża trwałość gwarantująca długi okres satysfakcjonującej eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here