Na laptopie pracujemy, czy też oglądamy filmy, bądź słuchamy muzyki. Jednak jak każdy inny sprzęt, ten także może ulec awarii, szczególnie często zdarzają się awarię dźwięku. Co w takiej sytuacji zrobić? Dzisiaj podpowiemy Wam kiedy konieczna jest naprawa komputerów przenośnych u profesjonalisty, a kiedy samodzielnie możecie sobie poradzić z taką awarią.
Sprawdź czy dźwięk nie został wyciszony – to podstawa!
Czasami wcale nie jest konieczna naprawa laptopów Kraków, bo jedną z przyczyn braku dźwięku w Twoim sprzęcie jest zwyczajne jego wyciszenie. Zatem nim oddasz komputer do naprawy to koniecznie sprawdź, czy właśnie dźwięk nie został wyciszony. W prawym, dolnym rogu pulpitu znajduje się ikonka dźwięku. Jeżeli jest ona przekreślona to oznacza, że dźwięk został wyłączony, a sprzęt nie uległ awarii. W wielu modelach laptopów na obudowie są przełączniki, gdzie jednym kliknięciem można wyłączyć dźwięk, bywa i tak, że zwyczajnie tego nie zauważysz.
Czy sterownik działa poprawnie?
Kolejną przyczyną braku dźwięku w laptopie jest problem ze sterownikami. Otóż konieczne jest sprawdzenie, czy działają one poprawnie. Zatem konieczne jest sprawdzenie sterowników od obsługi karty muzycznej. Z naprawą sterownika audio możesz poradzić sobie samodzielnie. Czasami konieczna jest tylko aktualizacja sterownika audio. Naciśnij przycisk „start”, wpisz słowa „Menedżer urządzeń”, a następnie wybierz tę pozycję. Pozostaje już tylko rozwinąć kontrolery dźwięku, gier, i wideo, a prawym przyciskiem kliknąć kartę dźwiękową oraz wybrać „Właściwości” i pozycję „Aktualizuj Sterownik”. Jeżeli wystąpił błąd to odinstaluj sterownik, a następnie zainstaluj go ponownie. Uszkodzenie sterownika audio także nie jest trudne w naprawie. Wystarczy tylko odinstalować go i zainstalować najnowszą wersję ze strony producenta karty dźwiękowej.
Naprawa w trybie awaryjnym
Na samym początku naciśnij przycisk „start” oraz wybierz narzędzie do rozwiązywania problemów z dźwiękiem i kliknij „dalej”. Teraz zostanie wyświetlony monit o wybór urządzenia, z którym występują problemy. Jeżeli ten sposób absolutnie się nie sprawdza to mamy dla Ciebie jeszcze jedną propozycję, a mianowicie czasami bywa tak, że po aktualizacji oprogramowania system nie działa, wtedy też konieczny jest powrót do poprzedniej wersji sterownika audio, która działała zupełnie poprawnie. Z tym zadaniem także poradzisz sobie samodzielnie. Otóż pamiętaj, że w takiej sytuacji konieczne jest uruchomienie laptopa w trybie awaryjnym. Zatem naciśnij przycisk „start”, wybierz „Menedżer urządzeń”, następnie właściwości. Kliknij na kartę „sterownik” i opcję „przywróć sterownik”.
A gdy awaria bywa poważniejsza…
Są jednak sytuacje, że przyczyny uszkodzenia dźwięku w laptopie są zdecydowanie poważniejsze i tak naprawdę nie pozostaje nic innego, jak tylko skorzystać z profesjonalnej naprawy laptopów. Jedną z częstszych awarii jest uszkodzenia wzmacniacza audio. W takim przypadku konieczna jest jego wymiana. Otóż wzmacniacz jest wbudowany w główną płytę laptopa, zatem samodzielna naprawa absolutnie się nie sprawdzi, gdyż potrzeba jest nie tylko wiedza, ale również specjalistyczne narzędzia. Podobnie rzecz ma się jeżeli dojdzie do uszkodzenia kontrolera audio, wtedy także jedynym rozwiązaniem jest jego wymiana. Kolejną przyczyną może być uszkodzenia gniazda słuchawkowego. Ono także najczęściej jest wbudowane w płytę główną laptopa co powoduje, że naprawę może wykonać tylko i wyłącznie profesjonalista. Zatem nie polecamy Wam wykonywać tego na własną rękę, gdyż możecie poczynić jeszcze większe szkody, co niestety spowoduje, że naprawa laptopa będzie jeszcze droższa.
Jeżeli masz problem z dźwiękiem na laptopie to nasz krótki poradnik może być dla ciebie bardzo przydatny. Pamiętaj, że nie zawsze dochodzi do awarii dźwięku, a czasami powody problemów są bardzo kuriozalne, choćby wyciszenie dźwięku. Jeżeli jednak okazuje się, że przyczyna jest zdecydowanie poważniejsza, to od razu kieruj się do serwisu. Jeżeli dojdzie do usterki układu dźwiękowego to tylko profesjonalista poradzi sobie z naprawą. Ale zawsze wcześniej warto wykonać reinstalację systemu operacyjnego, co w wielu przypadkach bardzo pomaga.